logo.gif 

         Hetkel kutsikaid ei ole vaata planeeritud paaritused

         Huvi korral võta julgesti ühendust

         tel.55900600 või email:irisbertas@gmail.com

 

Enne kutsika soetamist üks väike artikkel:

See on nüüd pikk lugu, aga minu refereering Joanna Kimballi loost "Kutsikaostja etikett

Kõik kutsikasoetamise plaaniga inimesed: ÄRGE OTSIGE KUTSIKAT, vaid otsige KASVATAJA. Kutsikad ei ole vahetatavad, üks ei ole samasugune kui teine. Igal kasvatajal on oma eelistused välimuse, isiksuse, töövõime jne osas; kasvataja A ideaalne kutsikas pole sama, mis kasvataja B oma. Just seetõttu tuleb kutsikasoovi korral alustada sobiva kasvataja väljasõelumisest.
1A Tänapäeval on enamikel kasvatajatel kodulehed – lehitsege neid hoolikalt ning valige välja see või need, mille puhul tunnete, et teie eelistused kattuvad. Siis võtke selle kasvatajaga ühendust – kui tal on kutsikad olemas või tulekul, on hästi, kui aga kutsikaid lähiajal plaanis pole ja teil on soov väga küps, laske temal samasuguste eelistustega kasvataja pesakond soovitada. Kuid esmalt võtke ühendust kasvatajatajaga ja siis alles küsige kutsika kohta.
1B OLGE VALMIS KUTSIKAT OOTAMA. Isegi kasvatajad peavad mõnikord pikka aega teise kasvataja kutsikat ootama, mõnikord aastaid.
2) TUTVUSTAGE ENNAST PÕHJALIKULT. Esimene kiri peaks koosnema mitmest lõigust ning esimeseks telefonikõneks varuge vähemalt pool tunnikest vaikset ja rahulikku aega. Kui te kontakti võtate, andke selgelt teada kolmest asjast: te olete kutsikavõtuks valmis, te olete valmis just seda tõugu kutsikaks ning te mõistate, mille poolest teie eelistatud kasvataja erineb teistest sama tõu kasvatajatest ning te jagate tema vaateid. Andke selgelt teada oma plaanidest seoses kutsikaga ning olge aus. Kui te pole valmis kutsikakooli minema, siis öelge see ka välja, mitte et „jah, ma tahan kindlasti kutsikat treenida“ - tulemuseks võib olla kutsikas, kes igavusest teie elamist lammutab; tõese vastuse korral oleks kasvataja pakkunud teile teistsuguse energiatasemega kutsikat.
Esimene kiri võiks olla midagi sellist:
“Tere, mu nimi on X ja kirjutan huvist teie koerte vastu. Olen seda tõugu uurinud ja ma arvan, et see on just mulle sobiv tõug, sest (neli-viis põhjust). Ma mõistan, et kutsikad nõuavad pühndumit ja sellega seoses on mul plaanis (....). Ma kirjutan just teile, sest teie huvi (...) on ka minu jaoks oluline ning ma toetan teie tegevust meeleldi järgmiselt (nimetage mõni).”
Selline kiri tagab vastuse, enamasti üsna kiiresti. Kui te kirjutate „Teil on kutsikad müüa, kui palju maksavad?“, siis rändab kiri tõenäoliselt prügikasti.
2A) Hinna küsimine jätke pigem kirja või kõne lõppu (juhul, kui teie kontakt on olnud edukas ja tunnete sobivust kasvatajaga) On kena nentida: „vabandan, et küsin, aga milline on teie (siitkandi) kutsika hind? Soovin olla ette valmistatud.“ Tavaliselt saate kasvatajalt teada nii tema hinna kui ka üldise hinnataseme. Juhul kui siiski otsustate mujalt kutsika soetada, teate, mida oodata. Kui hind erineb oluliselt esimese omast, uurige viisakalt järele miks.
3) OLGE VALMIS SELLEKS, et teile öeldakse ära. Mitte igaüks ei sobi iga tõugu koera või teatud tõu tüübi omanikuks. Kui kasvataja on pühendunud oma tõule ja ta tuneb, et te ei ole tema kasvandikule sobiv omanik, siis ta ütleb ära. Aga te võite alati küsida, miks ta nii arvab.
4) ÄRGE PANGE ENNAST MITME KASVATAJA JUURDE OOTELISTI – või kui te seda teete, siis olge aus ja öelge see välja. See läheb tagasi 1. punkti juurde. Kasvatajad tahavad uskuda, et ostjad on tema kutsikatesse kiindunud samavõrra kui ta ise. Kasvatajad panevad pilte üles, kirjutavad kutsikakasvatusjuhendeid, teevad CDsid – kõike selleks, et kui nad annavad oma hoole ja armastusega kasvatatud kutsika uuele omanikule, oleksid nad võimalikult kindlad, et tal saab olema teie juures hea elu. Kui kasvatajad kuulevad, et te olete veel mitmes teises ootelistis, näitab ainult seda, et te pole veel aru saanud, et kutsikad pole hamburgerid, mille puhul pole suur vahet, kas osta see MacDonaldsist või BurgerKingist.
Veelgi enam, kui teie nimi on ühe juures kirjas, öeldakse teistele potentsiaalsetele ostjatele ära. Kui kasvataja on saatnud mitu head klienti ära, sest tal on kõik kutsikad enda arvates broneeritud ja te ütlete, et võtate kutsika mujalt, siis pole see kuigi meeldiv. Nii et olge aus, iga oma kutsikatest ja tõust hooliv kasvataja nõustub sellega, et te tutvute ka teiste kasvatajate kutsikatega ning teete otsuse kutsikate (mitte hinna või kasvataja hääletooni) alusel. Kui võtate kutsika mujalt, siis olge samuti aus ja öelge, et võtsite teisest kohast, mitte ei jäta kasvatajale tühje ootusi. Ja ärge arvake, et see välja ei tule: kasvatajad tunnevad üksteist ja suhtlevad omavahel pidevalt (ka siis kui neil on erinevad eelistused).
5. ÄRGE ARVAKE; ET TE PEATE OMA KUTSIKA ISE VÄLJA VALIMA: See ajab kutsikaostjaid sageli hulluks, aga uskuge, kasvataja on näinud neid kutsikaid sünnist saati ja tunneb neid paremini ning oskab soovitada teie jaoks sobivaima. Kutsikahuvilised ei näe tegelikkust, vaid oma unistusi: kas silma jääb kõige heledam või tumedam, millegi poolest välimuselt erinev või kõige aktiivsem kutsikas. Kasvataja näeb reaalsemat pilti ja tema huvides on leida teie ellu kõige sobivam isend, et temal oleks hea elu koos teiega (just selles järjekorras). Ei tasu arvata, et esimene ostja saab „kõige parema“ kutsika või viimane kustikas on „kõige kehvem“; ei: kõige kauem kodus olev kutsikas on seal seetõttu, et TEMA jaoks sobivaid ostjaid pole kasvataja lihtsalt leidnud.